CoMBeKi PaYLaŞıM ALaNı - vBulletin

Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi Dahil güzellikleri burada paylaşabilirsiniz

 1. #1
  YoRGuNuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : YoRGuNuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi : Ekim.2006
  Yaş: 33
  Mesajlar : 2.241
  Tecrübe Puanı : 0
  Array

  Adanayı İlimzi Tanıyalım..

  Tüm kadın ayakkabısı fırsatları için tıklayın !

  Gizli Alanların Açılması İçin Üye iseniz, Giriş Yapmalısınız.. Henüz Üye Olmadıysanız Buradan Üye Olabilirsiniz.
  ..Adanayı Tanıyalım..

  http://www.combeki.net/forum - Adanayı İlimzi Tanıyalım..
  ADANA GENEL BILGILER
  Il Trafik No: 01

  Yüzölçümü: 17.253 km²

  Nüfusu: 1.849.478 (2000)

  Cografi Konumu: Adana Toros daglarinin güneyinde yer alan Çukurova'da Seyhan nehri üzerinde kurulmustur. Akdeniz’e yaklasik 160 km'lik kiyisi bulunan Adana Avrupa'yi Asya'ya baglayan önemli ulasim yollari üzerindedir.

  Komsu illeri: Dogusunda Osmaniye 90 km Hatay 190km Kuzeydogusunda K.Maras 187 km Kuzeyinde Kayseri 332 km Kuzeybatisinda Nigde 205 km Batisinda Içel 70 km.


  Topografyasi: (Daglar Nehirler Göller vb.)

  Orta dogu ile kara ve demiryolu baglantisi Adana üzerinden yapilir. Bu baglanti Toroslar'da Gülek Bogazi'ndan saglanir. Il yüzölçümünün % 49 daglik % 23 yaylalar ve %27 ova ve düzlük alandir. Güneyden kuzeye gidildikçe Toroslara varinca yükseklik 2500 m. asar. Toroslarin etekleri Akdeniz’e dogru ova biçimini alir. Iç Anadoludan dogan Seyhan ve Ceyhan Nehirleri Akdenize akar. Toros Daglarinin zirvesinde yedi göller vardir. Seyhan nehri üzerinde Seyhan ve Çatalan Baraj gölleri Ceyhan Nehri üzerinde Aslantas Baraj gölü ile Karatas’ da Akyatan ve Agyatan kus cenneti gölleri vardir.

  Iklimi : Adana Akdeniz iklim özelliklerini tasir. Yazlari sicak ve kurak kislari ilik ve yagislidir. Ortalama yagis miktari 625 mm.'dir. Yagislar % 51 kisin % 26 ilkbaharda %18 sonbaharda % 5 yazin düser. En soguk ay Ocak (ortalama 9 C) en sicak ay Agustostur (Ortalamasi 28C ).


  Bitki örtüsü:

  Akdeniz iklimi özellikleri tasiyan bitki örtüsü yüksekligi 700-800 metreye kadar olan kesimde mersin (murt) (myrturs cummunis) sandal (arbutus andrachne) kermes mesesi (quercus coccifera) çinar (platanus orientatis) yabani zeytin (oleaeuropea sylvestris) akça kesme(philyrea latifolia) menengiç (pistacia terebinthus) sakiz agaci (pistacia lentiscus) funda (erica verticillata) erguvan (cercis siliquastrum) kara çali (paliurus spina) zakkum (nerium oleander) okaliptus (ecalypus spp) gibi maki türü agirliklidir. 800 metreden itibaren yayvan yaprakli mese (quercus calliprinus) kizilcik (cornusman) defne (laurus canseriensis) daha yükseklerde çam türleri (pinus nigra pinus sylvestres) ardiç (junipearus) kayin (fagun) toros göknari (abies cilicica) sedir (cedrus libani) ve 2000 metreden sonra alp tipi çayirlar rengarenk çiçekleriyle dogal bir hali görünümündedir.


  Çukurova bölgesinde yumrulu bitkilerden kardelen (galanthus plicus) yabani siklamen (cyclamen mirabille hidebr) ada sogani nergis (narissus) sümbül (ylacinthus) ve benzeri bitkilere bahar aylarinda sikça rastlanir.

  Yine bölgede kirsal kesimde yetisen gelincik (pampal) çiçeginin Avrupa'daki türlerinden farkli oldugu bilinmektedir.

  Tarihçesi:
  M.Ö. 1900 Luvi Kralligi (Hititlerin bir kolu) M.Ö. 1500-1333 Arzava Kralligi (Hititlerden ayri dogu kökenli bir grup) M.Ö. 1900-1200 Hitit Kralligi M.Ö. 1190-713 Kue Kralligi (Frigler) M.Ö. 713-660 Asur Kralligi M.Ö. 663-612 Kilikya Kralligi M.Ö. 612-333 Pers Satrapligi M.Ö. 333-323 Helenistik dönemi M.Ö. 312-1333 Selökidler M.Ö. 178-112 Karsunlar dönemi M.Ö. 395-638 Bizanslilar ve M.S. 638 Islam devri sirasiyla Ermeni Kralligi Misir Türk Memluklulari Ramazanogullari Osmanlilar Fransizlar tarafindan isgal edilen Adana 5 Ocak 1922'de kurtarilmistir. Böylece tarih boyunca on ayri ve büyük medeniyete 18 ayri siyasi yapilasmaya sahit olmustur.


  Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin deltasinda verimli sulak arazide kurulu Adana'nin tarihi cografi konumu nedeni ile M.Ö. 6000 yillarina uzanmaktadir. Adana Antik Kilikya Bölgesinin en önemli sehirlerinden birisidir. Hititler’den Osmanli’ya gelmis geçmis birçok medeniyetlerin besigidir. Adini Yunan mitolojisine göre Gök tanrisi Uranus’un oglu Adanus’dan almistir. Toroslardan ovada genis kivrimlar yaparak Akdeniz’e dökülen Seyhan (Sarus)nehrinin kiyilarinda kurumustur. Adana’nin merkezinde bulunan Tepebag höyügü Insan oglunun yerlesik hayata geçtigi neolitik döneme aittir. Tarihi M.Ö.6000 lere kadar dayanan Dünyanin en eski yerlesim birimlerinden birisidir. Adana Kiznuwatna Kralligi’nin Merkezi iken M.Ö.1350 lerde Hitit Federasyonuna dahil olmustur. M.Ö. 9.yy.da Asurlular’in M.Ö. 7.yy.da Iranlilarin eline geçmistir. M.Ö. 333’ de Büyük Iskender ve ordusuna ev sahipligi yapan Adana Issos savasindan sonra Makedonyalilar’in Iskender’in ölümünden sonra da Selefkiler’in eline geçmistir.


  M.Ö. 1. yy. da Bölgede Eyalet valisi olarak görev yapan ünlü Hatip Çiçeron zamaninda Roma devletinin hakimiyetine giren Adana Dogu Roma’nin en büyük ticaret merkezi olmustur. M.S. 260’da Sasaniler’in M.S. 4. yy. da Bizanslilar’in 8. yy. da Abbasilerin 10 yy yine Bizanslilar’in 11. yy. da Selçuklular’in 12. yy. da Ermeniler’in 14.yy.da da Memlüklüler’in eline geçerek tamamen Türklerin olmustur.


  Türk Memlük Devleti zamaninda Orta Asya’dan Çukurova’ya gelen Türkler bu verimli ve sulak topraklar üzerine yepyeni bir medeniyet kurulmasinda öncülük etmislerdir. Pyramos nehrinin adi Ceyhan Sarus nehrinin adi ise Seyhan olmustur.
  Adana’da 1352 yilinda kurulan Ramazanoglu beyligi 1517 yilina kadar devam etmistir. Bu tarihte Misir seferine giden padisah Yavuz Sultan Selim Adana’yi Osmanli Imparatorluguna baglamistir. 1535 yilinda dogu seferine çikan Kanuni Sultan Süleyman’a 1638’de Bagdet seferine çikan padisah lV. Murat’a1833’de Osmanli devletine bas kaldiran Misir valisinin oglu Ibrahim Pasa’ya ve ordusuna ev sahipligi yapmistir.

  I.Dünya Savasinin bitis tarihi olan 1918’de Türkler için yen bir mücadele baslamistir.

  31 Ekim 1918’de Adana’ya gelerek Alman maresali LIMAN Von Sanders’den Yildirim Ordulari Komutanligi’ni devralan Mustafa Kemal “Savas müttefikler için bitmis olabilir; Ama bizi ilgilendiren savas kendi istikbalimizin savasi ancak simdi basliyor” diyerek Adana’da Kurtulus savasinin ilk isaretini vermistir. Bu sirada düsman kuvvetleri Adana ve yöresini isgal etmeye baslamilardir. Amaçlari Avrupa devletlerine destek veren bir Ermeni devleti kurmaktir. 1918-1919 yillarinda isgalciler Adana’da zulüm ve iskence uygulamislardir. Bunca baskiya dayanamayan Adanalilar örgütlenerek “Kilikya Milli Kuvvetler Teskilati”ni kurmuslardir.

  5 Agustos 1920’de Mustafa Kemal Fevzi Bey (Çakmak) ve milletvekilleri Pozanti’ya gelerek burayi il merkezi haline getirmisler ve Pozanti kongresini yapmislardir. 1920 Kasim ayinda Fransizlar yenilgiye ugramislar ve Fransiz Hükümeti T.B.M.M. Hükümeti’ni resmen tanimistir. 20 Ekim 1921’de Fransizlar’la “Ankara Antlasmasi” imzalanmistir. Bu antlasmaya uygun olarak 5 Ocak 1922’de Fransizlar Çukurova’dan tamamen ayrilmislardir. Bu tarihten itibaren il merkezi tekrar Adana’ya tasinmistir.

  Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih 2. #2
  alemextra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : alemextra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi : Ekim.2003
  Yaş: 37
  Mesajlar : 11.467
  Tecrübe Puanı : 10
  Array

  Adana Türkiye'nin güneyinde Akdeniz Bölgesi'nin Doğu Akdeniz Bölümü'nde yer alan 14.030 km² yüz ölçümüne ve 1.849.478 nüfusa (DİE 2000 yılı nüfus sayımı) sahip bir ildir. Adana şehir nüfusu 1.130.710'dur. Adana ili yönetsel olarak 13 ilçe 9 bucak ve 547 köyden oluşmaktadır. Adana ili ve il merkezi Türkiye'nin en önemli tarımsal üretim bölgelerinden olan Çukurova Deltası'nda yer alır ve esas olarak gelişimi ve ekonomisi tarımsal üretim ve tarıma dayalı endüstri yoğunlukludur. Adana kenti Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin oluşturduğu Çukurova Deltası'ndan kuzeydeki dağlara doğru hafif bir eğimle yükselen alüvyal dolgu taraçalardan biri üzerinde denizden yaklaşık 40 km içeride (ve kuzeyde) kurulmuştur. Denizden yüksekliği il merkezinde 23 m'dir. Seyhan nehri bu düzlükte bir kaç metre gömülmüş geniş bir yatak içinde kentin kuzeyinden güneyine akar. Irmakla kentin kurulduğu düzlük arasındaki düzey farkının azlığından doğan sel baskınları Seyhan Barajı'nın yapımından sonra hemen hemen ortadan kalkmıştır. Adana kentinin çekirdeğini sırtını doğuda Seyhan ırmağına dayamış olan Tepebağ yükseltisinin çevresindeki dairesel yerleşim oluşturur.


  Roma döneminden kalma Taş Köprü burayı Seyhan'ın sol kıyısına bağlar. Uzun süre orta halli bir taşra kenti özelliğini koruyan nüfusu 20-30 bini aşamayan Adana; 19. yy'ın ikinci yarısında gelişmeye başladı. Bu gelişme özellikle 1950'den sonra hızlanarak Adana'ya bugünkü büyük kent özelliğini kazandırdı. 1886'da kent demir yoluyla Mersin Limanı'na bağlandı. Hicaz demir yolu Birinci Dünya Savaşı yıllarında Torosları aşarak Adana'ya ulaştı. Bu gelişmeler sonucu kent özellikle 1950'den sonra eski çekirdeğin çevresinde daha çok Kuzey-Batı'daki istasyona ve batıya doğru olmak üzere hızla yayıldı çekirdek bölümde kimi düzenlemeler yapıldı. Planlı yeni mahalleler kuruldu geniş caddeler ve parklar açıldı. Bu gelişmeler sırasında büyüme Seyhan'ın sol yakasına taştı. Türkiye'deki kentleşme sürecinin en hızlı olduğu yerleşmelerden biri olan Adana Akdeniz Bölgesi'nin ticaret sanayi ve sermaye piyasası bakımlarından en önemli merkezidir. Gelişmiş bir yol şebekesinin kavşak noktası olan Adana'da havaalanı çeşitli düzeyde eğitim kurumları Çukurova Üniversitesi ve Devlet Güzel Sanatlar Galerisi vardır.


 3. #3
  alemextra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : alemextra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi : Ekim.2003
  Yaş: 37
  Mesajlar : 11.467
  Tecrübe Puanı : 10
  Array

  Adana'nın Tarihi
  İlkçağda Adana Anadolu'yu baştan başa geçerek Gülek boğazından Tarsus'a inen yol üzerinde bir konak yeriydi. Hitit tabletlerinden Hititler döneminde kent ve çevresinde Kizzuvatna Krallığı'nın egemen olduğu anlaşılmaktadır. Yöre M.Ö. 16. yy'da Hitit Federasyonu'na Hitit Devleti yıkıldıktan sonra Çukurova'da kurulan Kue Krallığı'na bağlandı. M.Ö. 9. yy sonlarına doğru Asur M.Ö. 6. yy'da Pers M.Ö. 333'te Büyük Iskender'in egemenliğine girdi. Iskender'in ölümünde (MÖ. 323) sonra da Selefkiler'e bağlandı. M.Ö. 66'da Romalı konsül Pompeius tarafından ele geçirildi. Roma ve Bizans dönemlerinde elverişli konumu nedeniyle önemli bir ticaret merkezi durumuna gelen 704'de Halife Abdülmelik tarafından Emevi topraklarına katıldı. Abbasi halifesi Harun Reşit eski ilkçağ kalesini (Adana kalesi) yeniden yaptırdı. IX. yy'da Adana Çukurova'nın önemli bir kültür ve ticaret merkezi durumundaydı. Aynı yy'da Yazman adlı bir Türk komutan bölgeyi yarı bağımsız yönetti. Bölge daha sonra Mısır'daki Tolunoğulları'nın eline geçti.  Bizanslılar Abbasiler'in zayıf düşmesinden yararlanarak 10. yüzyılın başlarında kenti yeniden topraklarına kattılar. Alparslan'in Malazgirt Zaferi'ni (1071) izleyen yıllarda Adana Selçuklular'ın egemenliğine girdi (1083-1097). Bu dönemde Çukurova'ya Doğu'dan gelen bir çok Türk boyu yerleşti. 1097 Haçlı seferiyle Adana'da Selçuklu egemenliği sona erdi. 14. yy'in ilk yarısında Memluklular'ın eline geçen Çukurova'ya çok sayıda Türkmen oymağı yerleştirildi. 1352'de yöreye Memluklullara bağlı Türkmen Beylerinden Yüregiroğlu Ramazan Bey egemen oldu. Ramazanoğulları adını alan Beyliğin merkezi Adana'ydı. Ramazanoğulları'nın yönetiminde kent genişledi camiler hanlar kamu binalarıyla süslendi. Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi (1517) sırasında Osmanlı topraklarına katılan Adana'yı 1608'e kadar yine Ramazanoğulları yönetti.1672'de Adana uğrayan Evliya Çelebi kente ilişkin ayrıntılı bilgi verir. Adana 19. yy'ın ortalarına doğru Osmanlı Devleti'ne karşı ayaklanan Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından ele geçiridi ve Mısır Ordusu'nun karargahı olarak kullanıldı. Londra antlaşmasıyla (1840) Osmanlılar'a geri verildi.1867'deki yönetsel düzenlemede vilayet oldu. 1886'da Mersin-Adana demiryolunun açılması pamuk tarımının ve kentin ekonomisinin canlanmasına nüfusun artmasına neden oldu. Ermeniler'in 1909'daki ayaklanma girişimleri bastırıldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında (1914-1918) Toros ve Gavurdağı tünelleri ve Bağdat demiryoluyla kent İstanbul ve Suriye'ye bağlandı. Birinci Dünya Savaşı sonrasında 24 aralık 1918'de Fransız birlikleri işbirlikçi Ermeni çeteleriyle Adana'yı işgal etti. Türk milis kuvvetlerinin şiddete direnmesi işgalcilerin önemli kayba uğramalarına neden oldu. 20 Ekim 1921'de imzalanan Ankara Itilafnamesi hükümleri uyarınca 5 Ocak 1922'de Fransız işgal kuvvetleri kentten çekildi. Bu tarih halen Adana'nin kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır.


 4. #4
  alemextra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : alemextra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi : Ekim.2003
  Yaş: 37
  Mesajlar : 11.467
  Tecrübe Puanı : 10
  Array

  ADANA 'NIN COĞRAFYASI

  Adana kentinin bulunduğu Çukurova Deltası Akdeniz kıyılarından kuzeyde Toros Dağlari'nin yüksek tepelerine uzanır. Yeryüzü şekilleri bakımından farklı iki bölümden oluşur. Güneyde il alanının yaklaşık %27'sini kaplayan alçak sıcak ve verimli ovalar yayılır. Bunların başlıcaları Seyhan Ceyhan ve Tarsus ırmaklarının yüzyıllardan beri sürüklediği alüvyonlarla oluşan Çukurova Deltası (Adana Ovası olarak bilinir) ve Ceyhan ırmağının açtığı boğaz ile Adana Ovası'ndan ayrılan Ceyhan Ovasıdır. İlin kuzeyi tepelikler yaylalar ve büyük bir bölümü Toros sistemine bağlı dağlarla kaplı çok engebeli bir bölgedir. İl topraklarının yaklaşık %73'ü kaplayan bu bölümün batısında Karanfildağı (3059 m) Güzeller Tepesi (3461 m) ve il sınırının biraz dışında Demirkazık Tepesi (3756 m) gibi Orta Toros'ların Aladağlar adıyla bilinen yer yer sürekli kar ve küçük buzulların görüldüğü en yüksek dorukları yer alır. Doğudaki dağlar Doğu Toroslar adıyla Kuzey-Doğu yönünde birbirine koşut ve yer yer 2500 - 3000 m'yi aşan sıralar halinde uzanır. İlin kuzey ve güney bölümleri arasında yer şekillerindeki bu ayrılık iklim bitki örtüsü tarım etkinliklerinin niteliği nüfus yoğunluğu kentleşme derecesi gibi bir çok konuda farlılıklara yol açar. Denizden uzaklaştıkça karasal bir nitelik kazanan Akdeniz iklim etkisi egemendir. Adana nüfus sayısı yoğunluğu artışı kentleşme ve ekonomik gelişme hızı bakımlarından başta gelen illerdendir. Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının iki katına yakındır (95 kişi/km²). Nüfusun yaklaşık %66'sı (1/3'den çoğu il merkezinde) kentsel; %34'ü de kırsal yerleşmelerde yaşar. Ilçe merkezlerinden kimileri (Kadirli Kozan Ceyhan) nüfus sayıları ve işlevleri bakımından birer orta boylu kent niteliğindedir. Adana ili nüfus artış hızı bakımından Türkiye'de 3. sırayı alır (yılda yaklaşık %0.36).Çalışan nüfusun genel nüfusa oranı %40'ın üstündedir. Bunun yaklaşık %65'i tarım %15 işleme endüstrisi kollarında çalışır. Türkiye'nin iç ve dış ticaretinde önemli rol oynayan kimi tarım ürünleri büyük ölçüde Adana'da yetiştirilir. İl topraklarının yaklaşık %36'sı tarıma ayrılmıştır.


  Tarımda makineleşme ve sulama çok gelişmiştir. Ekili alanın yaklaşık %20'sinde tarım yapılır. Bu Türkiye ortalamasının iki katından fazladir. 19. Yüzyil'in ikinci yarısında ABD'indeki uzun iç savaşın pamuk üretimini aksatmasıyla artan dış istem tarımın gelişmesinde etkili oldu. Bunun sonucunda göçerlerin bir bölümü kışlakları olan ovalarda yerleşik yaşama geçirildi. Böylece bir çok yeni yerleşme kuruldu. Komsu Içel ve Hatay illerinde de Adana'nın güneyindeki bu ovalarda ekonomik bir bütünlük içinde aynı gelişme sürecini yasadı. 1950'den sonraki yıllarda yolların liman ve sulama tesislerinin yapılması taşkınlıklara karşı önlem alınması bataklıkların kurutulması yeni endüstri alanlarının kurulması giderek artan ve çeşitlenen tarımsal ürünlerin yetiştirilip işlenmesi sonucu buraya başka bölgelerden gelip yerleşenlerin sayısı arttı. Adana Türkiye'nin sürekli ya da en çok göç alan illerdendir. Her yıl özellikle pamuk hasadı sırasında onbinlerce tarım işçisi geçici olarak Adana'ya gelir ve bunlarin birçoğu yerleşir. Son yillarda Güneydoğu terörü nedeniyle göç alımı daha da yogunlaşmiş durumdadir. Adana'da işleme endüstrisi özellikle tarımsal ürünleri işleyen kollar 1950'den sonra büyük gelişme gösterdi. Başlıcaları çırçır pamuk ipliği pamuklu dokuma besin maddeleri (un ve bitkisel yağ) sabun kereste çimento endüstrileridir. Ilde ayrıca bir çok tamirhane ve dökümhane de vardır. Türkiye'deki endüstri işçilerinin yaklaşık %7'si Adana'dadır. Ilin İç Anadolu'dan Suriye ve Mezopotamya'ya uzanan yollar üzerindeki konumu önemlidir. Toroslar ve Amanos Dağları Birinci Dünya Savaşı yıllarında demir yoluyla aşıldı. 1950'den sonra iç Anadolu Güneydoğu ve Doğu Anadolu'ya stratejik önemide olan düzenli kara yollarıyla bağlandı.


 5. #5
  alemextra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : alemextra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi : Ekim.2003
  Yaş: 37
  Mesajlar : 11.467
  Tecrübe Puanı : 10
  Array

  Adana Genel Özellikleri-Adana Tanıtımı-Adana'yı TanıyalımAdana Genel Özellikleri-Adana Tanıtımı-Adana'yı Tanıyalım
  YÜZÖLÇÜMÜ: 17.253 km²


  NÜFUS: 1.934.907 (1990)


  İL TRAFİK NO: 01


  İLÇELER: Adana (merkez) Aladağ Seyhan Ceyhan Düziçi Feke İmamoğlu Kadirli Karaisalı Karataş Kozan Pozantı Saimbeyli Tufanbeyli Yumurtalık Yüreğir.


  İLGİ ÇEKİCİ YERLER: Aslantaş Piknik Yeri Karatepe Milli Parkı ve Açıkhava Müzesi Adana ve Anavarza Kaleleri Ulu Cami Akça Mescit Taş Köprü Sarıçam Koruluğu Seyhan Barajı.


  Kamplar


  Raşit Ener Tur. Tesisleri
  İskenderun Yolu 5. km / Adana
  Tel: (322) 321 27 58


  Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma
  Genel Müdürlüğü Kamp Yerleri


  Karataş
  Kumluk Adana
  Tel: (322) 237 22 52


  İl Kültür Müdürlüğü


  Tel: (322) 458 84 30-31
  Faks: (322) 458 84 29


  Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü


  Müdür: Ali Şadi ÜNSAL
  Adres: Ziya Paşa Bulvarı No:108 Seyhan/ADANA
  Tel: (0322) 363 39 56
  Fax: (0322) 363 41 08


  Kültür Merkezleri


  Tiyatro konferans gibi etkinliklere yönelik 370 kişilik Salon
  250 m²'lik Sergi Salonu
  Kütüphane - 500 okuyucu


  Yazışma Adresi: Sabancı Kültür Merkezi - Adana
  Tel: (322) 352 32 91
  Faks: (322) 352 68 85


  Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası


  Adres: Adana Büyükşehir Belediyesi
  Konser Salonu
  Atatürk Bulvarı - Adana
  Tel: (0 322) 453 68 74
  Faks: (0 322) 458 25 99


  Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü


  Sabancı Kültür Sitesi
  ADANA
  Tel: (0 322) 352 46 74


  Müze


  Adana Müzesi
  Adres: Seyhan Cad. Adana
  Tel: (322) 454 38 55
  Faks: (322) 454 38 56


  Adana Etnografya Müzesi Detaylı Bilgi
  Adana Arkeoloji Müzesi Detaylı Bilgi
  Adana Atatürk Müzesi Detaylı Bilgi
  Misis Mozaik Müzesi Detaylı Bilgi


  Örenyerleri


  Yumurtalık Örenyeri - Yumurtalık
  Anavarza Örenyeri - Kazan/Dilekkaya
  Kastabala Örenyeri - Osmaniye/Behçe
  Şar Örenyeri - Tufanbeyli/Şar
  Mağarsus Örenyeri - Karataş
  Karatepe - Aslantaş (Domuztepe-Pınarözü)- Kadirli/Düziçi


  Önemli Günler


  Mahalli Kutlama Günleri:


  Aşık Ferrahi'yi Anma Törenleri
  Ceyhan İlçesi Kıvrıklı Köyü
  21-22 Nisan


  Atatürk'ün Adana'ya Gelişi
  İl Merkezi
  15 Mart


  Festivaller:


  Karakucak Güreş Festivali
  Kadirli
  25-26 Mayıs


  Altın Koza Film Festivali
  İl Merkezi
  14-25 Eylül


  İmamoğlu Şeftali Festivali
  İmamoğlu
  Haziran Ayı İçinde


  Kızıldağ Karakucak Güreş Festivali
  Karaisalı


  Kiraz Festivali
  Saimbeyli
  20-22 Haziran


  Şenlikler:


  Kültür Şenliği
  İl Merkezi
  4-14 Ekim


  25 Nisan Çocuk Şenliği
  İl Merkezi
  25-30 Nisan


  Adana'nın Kurtuluş Şenlikleri
  İl Merkezi
  5-12 Ocak


  Güneysu Şiir Şöleni
  Osmaniye
  Nisan 2. Pazar
  Karaoğlanoğlu Koşusu
  Osmaniye
  20 Temmuz


  Kuvva-i Milliye Teşkilatının Kurtuluşu ve Çukurova'da İlk Milli Mücadele Hareketinin Başlatılması
  Karaisalı
  1 Nisan


  Almanya'nın Memingen Şehri Belediyesi ile Karataş Belediyesinin Kardeş Belediyeler İlan Edilmesi
  Kutlamaları
  Karataş
  23-26 Nisan


  Önemli Haftalar:


  Uluslararası Karacaoğlan Kültür ve Sanat Haftası
  İl Merkezi ve Feke İlçesi
  20-25 Kasım


  Orhan Kemal Haftası
  İl Merkezi
  3-9 Haziran


  Kurtuluş Günleri:


  Adana'nın Kurtuluş Günü
  Adana
  5-12 Ocak


  Ceyhan'ın Kurtuluş Günü
  Ceyhan
  6 Ocak


  Osmaniye'nin Kurtuluş Günü
  Osmaniye
  7-8 Ocak


  Kadirli'nin Kurtuluş Günü
  Kadirli
  7 Mart


  Feke'nin Kurtuluş Günü
  Feke
  22 Mart


  Karaisalı'nın Kurtuluş Günü
  Karaisalı
  1 Nisan


  Pozantı'nın Kurtuluş Günü
  Pozantı
  25 Mayıs


  Kozan'ın Kurtuluş Günü
  Kozan
  2 Haziran


  Saimbeyli'nin Kurtuluş Günü
  Saimbeyli
  18 Ekim


  Düziçi'nin Kurtuluş Günü
  Düziçi
  28 Mart

  Bir çok Anadolu kenti gibi o da adını mitolojiden alıyor. Söylentiye göre Gök Tanrısı Uranus’un oğlu Adanus şehrin ilk temellerini atmış. Bir çok uygarlığın yaşadığı Adana bu uygarlıkların bıraktığı eserler açısından oldukça zengin. Sarıyakup Alidede Tepebağ Kayalıbağ ve Türkocağı mahallelerindeki eski Adana evleri görülmeğe değer. Seyhan caddesi üzerindeki Arkeoloji Müzesi ve Kuruköprü civarındaki Etnografya Müzesi''nde bölgeden çıkan arkeolojik eserler ve Türk el sanatları sergileniyor. Bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Karataş Adana’nın 50 km güneyinde bulunan bir sayfiye yeri. Bu belde balık lokantalaryla da ünlü...


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Adanayı İlimzi Tanıyalım..


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •