CoMBeKi PaYLaŞıM ALaNı - vBulletin

Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Bilim Ve Uzay

Bilim Ve Uzay Hakkında Bildiklerimizi Burada Paylaşalım.. Biliyorsunuz ki cagimiz uzay cagi. Sizi biraz bilgilendirelim dedik

 1. #1
  YoRGuNuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : YoRGuNuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi : Ekim.2006
  Yaş: 33
  Mesajlar : 2.241
  Tecrübe Puanı : 0
  Array

  Dev Göktaşları-Meteor

  Tüm kadın ayakkabısı fırsatları için tıklayın !

  Gizli Alanların Açılması İçin Üye iseniz, Giriş Yapmalısınız.. Henüz Üye Olmadıysanız Buradan Üye Olabilirsiniz.
  Meteor ile Göktaşı Arasındaki Fark Nedir?
  http://www.combeki.net/forum - Dev Göktaşları-Meteor
  Göktaşı nedir?

  Uzayın tümüyle parçalanmadan önce yeryüzüne erişen katı öğeleridir. Uzaydan yeryüzüne kadar ulaşan en küçüğünden en büyüğüne kadar bütün katı cisimlere Göktaşı (meteorit) denir.

  Meteor nedir?

  Göktaşlarının dünyanın atmosferi içindeki geçişleriyle oluşan ışıklı yada sesli olaylara meteor denir.

  Güneş sisteminin gerçek katı cisimleri olan göktaşlarının Sibirya’ ya düşen dev gök taşından (1908 yılının temmuz ayında 40.000 ton ağırlığında dev bir göktaşı Orta Sibirya’ da çapı 60 km’ den daha geniş bir alanı etkilemiş yere düşmesiyle oluşan patlamaysa 100 km’ den daha uzaklardan duyulmuştur) yıldızlar arası çok küçük taneciklere kadar son derece değişen boyutları vardır.

  Göktaşları atmosferin üst kesimlerine her zaman çok büyük hızlarla çoğunlukla saniyede 20-30 km hızla ulaşırlar. Bu hız göktaşının yüzeyini akkor hale getirebilecek bir sürtünmeye yol açar. Yüzeydeki atomlar böylece buharlaşırlar ve çevrelerindeki hava moleküllerini iyonlaştırarak yaklaşık 150 km’ lik bir yarıçap içinde göktaşını görünür kılan bir ışık yayınımına neden olurlar. Işığın atmosfer içindeki zayıflaması göktaşının iriliğine göre değişir. Hacmi bir topluiğne başını geçmeyen çok küçük göktaşları gökyüzünde akanyıldız (kayan yıldız) biçiminde görünür ve yaklaşık 50 km’ lik yükseltide tümüyle buharlaşırlar. Yeryüzüne erişebilen daha büyük göktaşları hacimleri yeterli büyüklükteyse gökyüzünde hızla hareket eden ateş küresi biçiminde (bolit) görünürler. Bunlar maddelerinin parçalanmasıyla kendi çevrelerine çoğunlukla kıvılcıma benzeyen parlak noktalar saçarlar. Gözlenmelerinden bazen dakikalarca sonra boğuk gürlemeler duyulur; bu süre sesin yayılması süresine denk düşer.

  Özellikle son derece az görülen çok büyük boyutlu göktaşları yeryüzünde Ay’ dakine benzer kraterler açabilirler (bunlar Ay kıraterlerinide oluşturan türden gök taşlarıdır). Arizona’ daki “Meteor Crater” bu türün en güzel örneklerinden biridir; çapı 1.200 metreyi bulur kenarları yer yüzeyinden dışarı doğru 40 metrelik bir çıkıntı yapar ve çanak biçimindeki sirkin tabanı aşağı doğru 130 metreye iner.  Göktaşlarının Yapısı:


  Göktaşları bileşimleri bakımından üç büyük sınıfta toplanırlar :

  1) Siderit : Başlıca maddesi demir (%93) ve Nikel’ den (%5) dir.

  2) Siderolit : İçinde demir ve silikatlar eşit değerde bulunurlar.

  3) Aeroit : Özellikle silikatlardan oluşmuştur.

  Aerolitlerde kendi aralarında iki kümeye ayrılırlar : Küçük silikat kürecikleri içerip içermemelerine göre Kondritler ve Kondrit olmayanlar. İncelenmiş olan göktaşlarının %6′ sı siderit %92′ si ise aerolit’ tir.

  Meteor Yörüngesi :

  Göktaşlarının billur yapısının çözümlenmesi ve radyoaktif tarihlenme yoluyla bunların yaşı ve kökeni konusunda son derece doğru bilgiler sağlandı. Gezegenler ve Kuyrukluyıldızlar gibi göktaşları da güneş sistemine bağlıdırlar ve ancak küçük boyutlu gökcisimlerine doğru küçük gezegenler sistemini sürdürürler. Eskiden göktaşları hareketleriyle ilgili olarak Yer yakınındayken özgül hızlarının (görsel gözlemlerden başlanarak uzun süre belirsiz biçimde hesaplanmıştır) 42 km/sn’ nin altında ya da üstünde olmasına göre iki değişik kümeye ayrılırdı. Birinci durumda Güneşin çevresinde çizilen yörünge elips biçimindedir böylece göktaşının Güneş sistemine bağlı olduğu açıktır. İkinci durumdaysa yörünge hiperbol biçimindedir; bu da göktaşlarının yoldızlar arası uzaydan geldiği izlenimini verir. Ama radar yankıları yoluyla yapılan binlerce yeni ölçüm göktaşlarının özgül hızlarının bazen abartılmış olduğunu gösterir. Bu hızlar hiç bir zaman 42 km/sn’ yi aşmamakta ve bütün göktaşları elips yörüngeler çizmektedir.  Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih 2. #2
  snoshank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : snoshank isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi : Aralık.2007
  Yaş: 33
  Mesajlar : 468
  Tecrübe Puanı : 8
  Array

  ayy bnların yağmuru da var harika oluyor seyretmesi sağolasın patik
  Combeki Radyo - Dj Sinem


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Dev Göktaşları-Meteor


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •