CoMBeKi PaYLaŞıM ALaNı - vBulletin

Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Güzel Memleketim

Bu bölümde kendi sehrinizi, ilçenizi,kasabanizi, köyünüzü tanitabilirsiniz

 1. #1
  YoRGuNuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status : YoRGuNuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi : Ekim.2006
  Yaş: 33
  Mesajlar : 2.241
  Tecrübe Puanı : 0
  Array

  Kahramanmaraşın Tarihi ve Resimleri

  Tüm kadın ayakkabısı fırsatları için tıklayın !

  Gizli Alanların Açılması İçin Üye iseniz, Giriş Yapmalısınız.. Henüz Üye Olmadıysanız Buradan Üye Olabilirsiniz.

  http://www.combeki.net/forum - Kahramanmaraşın Tarihi ve Resimleri Kahramanmarasın Tarihi

  Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yeralan dondurma biber ve tarhanasıyla ünlü bir ildir. Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız işgalcilere karşı verdiği yerel mücadeleden dolayı TBMM tarafından istiklal madalyası verilen tek ildir. Yine bu kararla Maraş olan eski adı Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir. İlçeleri Afşin Andırın Ekinözü Elbistan Göksun Pazarcık Türkoğlu ve Nurhak'tır.

  Kurtuluş Savaşı

  Maraşın kurtuluş savaşındaki yeri için Kurtuluş Savaşı özellikle Türk-Fransız Cephesi ve Maraş Savunması makalelerinde anlatılmaktadır.

  İstiklal Madalyası

  Maraş'ın Kurtuluş Savaşında şehir halkı ile birlikte topyekün direniş göstermesi ve çevre vilayetlerin de yardımına koşması büyük takdir toplar. Ve Kurtuluş Savaşı sonrasında Maraş'a bir yazı gönderilerek Milli Mücadeleye katılanların listesi istenir. Şehrin ileri gelen yöneticileri toplanır bir durum tespiti yapar. Sonun da Ankara’ya "Maraş ta Milli Mücadeleye katılmayan tek fert bile yoktur" cevabı verilir. Bunun üzerine 5 Nisan l925’de toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi İstiklal Madalyası'nın Maraş’ta fertlere değil Şehir halkına verilmesini kararlaştırır. Ve Maraş bir adet Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirilir. Maraş şehri yine Milli Mücadeledeki fedakarlığından ötürü TBMM tarafından 7 Şubat l973 tarihinde de "Kahramanlık" payesiyle ödüllendirilir. Kahramanmaraş'lı 1925 yılından beri her yıl Kurtuluş günü olan l2 Şubat Bayramında İSTİKLAL Madalyasını Şanlı Bayrağına törenle takarak geçmişini yad eder .....

  EKONOMİK YAPI
  YEREL PERSPEKTİF

  Kahramanmaraş'ın ekonomik yapısı Cumhuriyet'ten 1980'li yıllara kadar genellikle tarım hayvancılık ve küçük el sanatlarına dayalı olarak gelişmiştir. Bu süreçte şehrin ekonomisi gerek insanların içe dönük üretim ve ticaret stratejisi gerekse de şehrin devletin ekonomi ve alt yapı konularındaki hizmetlerinden yeteri kadar pay alamamasından dolayı önemli ölçüde büyüme sağlanamamıştır. Türkiye'de piyasa ekonomisi kural ve ilkelerinin benimsenmeye başlanmasıyla 1980'li yılların başından itibaren Kahramanmaraş bu çerçevede izlenen ekonomik politikalara hızla uyum göstermiştir. Ekonomik olarak yeni bir döneme sanayileşme ve çağdaş ticaret sürecine girilmiştir. Böylece yıllarca gerçekleştirilemeyen ekonomik büyüme için gerek sermaye gerekse girişimcilik konusunda alt yapı oluşturulmaya başlanmıştır. Devletin üretime ve ihracata yönelik geliştirdiği teşviksel politikalara hızlı cevap veren ve bu çerçevede teşviklerini doğru kullanarak bu fırsatı iyi değerlendiren Kahramanmaraş'lı girişimciler şehrin bugün sahip olduğu dinamik ekonomik yapıyı kurmuştur. Kalkınma ve Sanayileşme Süreci Türkiye'de 1960 sonrası sekiz kalkınma planı hazırlanmıştır. İlgili dönemde ekonomik ve toplumsal yapının yeni yasal düzenlemelerle kararlı bir gelişme sürecine gireceği sorunların bu yöntemle çözümleneceği düşüncesi yaygınlaşmıştır. Siyasal ve ekonomik bunalım yıllarından sonra hak ve özgürlükleri genişletme ve kararlı bir ekonomik gelişme demokratik bir anayasal düzenleme ile ekonominin planlanmasını gerektirmiştir (DPT 2001).
  Bu bölümde Kahramanmaraş'ta özel ve kamu kesimi tarafından kalkınma planları çerçevesinde gerçekleştirilen kalkınma çabaları konusunda bilgiler verilmiştir. Öncelikle özellikle 1980'li yıllarda gerçekleştirilen özel kesim yatırımları kentin ekonomi büyüklüğünden önemli bir pay almaktadır. Bu bakımdan öncelik sırası özel sektöre verilmiştir.

  Özel Sektör Yatırımları

  Kahramanmaraş'ta gerçek anlamda özel sektör yatırımları 1984 yılında başlamıştır. Sanayileşme genel itibariyle tekstil sektörü alanında gerçekleşmiştir. Bununla birlikte geçmişten gelen küçük el sanatlarından bakırcılık ve alüminyumculuğun uzantısı olarak çelik mutfak eşyaları sektörü de aynı sanayileşme eğiliminden payını oldukça önemli ölçüde almıştır.
  Sektör büyüklüğü açısından tekstil sanayinden sonra ikinci sırada Çelik Eşya Sanayi yer almaktadır. Kentin en önemli sektörlerinden biri olan Toz ve Pul Bibercilikte sanayileşmeye paralel olarak gelişme eğilimindedir. Kahramanmaraş'ın ülkemizde ün kazanmasına yola açan dondurma sektörü en hızlı gelişen sektörler arasındadır. Kahramanmaraş dondurması sanayileşmeden büyük ölçüde etkilenmiş ülkemiz sınırlarını aşmış ve öncelikle yakın ülkeler ve ABD daha sonrada tüm dünya ülkelerine yayılma sürecine girmiştir.
  Sanayileşme sürecinde oldukça yüksek bir hıza ulaşılmıştır. Bu dönemde birçok yatırım hayata geçirilmiştir. Tekstil sektörü lider durumunda olmak üzere Konfeksiyon Çelik Mutfak Eşyası Pamuk İşleme (çırçır) İnşaat Bankacılık gıda Yem Ambalaj Kağıt ve Makine İmalatı Isıtma ve Soğutma sistemleri sektörleri iktisadî profilin ana hatlarını oluşturmuştur. Nakliye Kuyumculuk Bakır ve Alümiyum Doğramacılık Plastik Doğramacılık Kereste ve Yapı Malzemeleri Sanayi gibi diğer sektörler de kent ekonomisinin dinamiklerini oluşturmaktadır.
  Kahramanmaraş ekonomisinin en gelişmiş sektörü olan tekstilde özellikle teknoloji ve kalitede ulaşılan nokta Türkiye standartlarının üstüne çıkmıştır. Dünya tekstil pazarlarında teknolojik olarak ve kalite bakımından rahatça rekabet edebilecek yetenek kazanmıştır. Böylece uluslararası bir hammadde merkezi haline gelmiştir. Kentin olduğu gibi ülkenin de iktisadî büyümesinde tartışılmaz bir statüye sahip olan Tekstil Sanayi yüksek döviz girdisi sağlamaktadır.

  İLÇELER

  Kahramanmaraş ilinin ilçeleri; Afşin Andıran Çağlayancerit Ekinözü Elbistan Göksun Nurhak Pazarcık ve Türkoğlu'dur.

  Elbistan: İl merkezinin 162 km. kuzey doğusunda yer alır. İlçede tarihi eserlere örnek olarak Elbistan Ulu Camii Selçuklu Hamamı Himmetbaba Camii ve Türbesi Kalealtı köyündeki Roma dönemine ait Kızkalesi sayılabilir.

  Afşin: Kahramanmaraş'ın 146 km. kuzeyinde yer alır. Çeşitli uygarlık dönemlerine ait tarihi eserler ve doğal zenginlikleri olan Afşin ilçesinde Dedebaba Türbesi Afşin Kalesi Hurman Kalesi Tilavşin Kalesi Pirali Cami minaresi ve Eshab-ı Kehf (Yedi Uyurlar) külliyesi önemli tarihi eserlerdir. Afşin ilçesinde Eshab-ı Kehf ve Mağarasının bulunması burayı turizm açısından oldukça önemli bir hale getirmektedir. Cami kervansaray ribat ve planı saptanamayan birçok küçük yapıdan oluşan bu külliye M.S. 12. yy.da yapılmıştır.

  Doğal güzellik olarak Tanır Ayrandede Emirilyas köyü mağarası Eshab-ı Kehf park ve ormanlığı dikkat çeker. Ayrıca Yazıköy Çamiçi Örenderesi ve Binboğa ormanlık alanı gibi ormanlık alanları her türlü kampçılığa uygundur.

  Göksun: İl merkezine 91 km. uzaklıktadır. Roma ve Bizans dönemlerinde Kokussos (Cocussus) adıyla anılan Maraş-Kayseri-Kilikya yolu üzerinde önemli bir konaklama merkeziydi. İlçe sınırları içinde Maltepe Höyüğü Bozhöyük Kızıl Kale Akça Kalesi Çakır Mağaraları gibi çeşitli önemlere ait höyük ve kale kalıntıları bulunmaktadır.

  Andırın: İl merkezine 114 km uzaklıktadır. Andırının tarihi hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte ilçe sınırları içinde Hitit Frig Roma Bizans Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Meryemçil (Geben) Kalesi Azgıt (Yeniköy) Kalesi Anacık Kalesi gibi kaleler ve kalıntılar bulunmaktadır.

  Pazarcık: İl merkezine 48 kilometre mesafededir. İlçenin güneyinde Gözlügöl mevkiindeki Evri kasabası Turunçlu köyü mevkiinde Bizanslardan kalma çok miktarda sarnıçlar ve mezar şapelleri mevcuttur. Bozlar köyü civarı Abbasilerden kalma sur kalıntıları ile çevrilidir. Aksu çayı kıyısındaki Şallıuşağı köyü mevkiinde yine Abbasilerden kalma kale halen ayakta durmaktadır.

  Çağlayancerit: İlçenin doğal yapısı yayla özelliği göstermektedir. Su kenarları yeşil alanlar halkın piknik ihtiyacını karşılayacak önemli yerlerdir.

  Ekinözü: Kahramanmaraş İlinin kuzey doğusunda Çağlayancerit ve Elbistan İlçeleri arasında yer alan Ekinözü içmeceleri ile ünlüdür.İçmelerin cilt mide ve böbrek hastalıklarına çok iyi gelen bir suyu vardır. Ekinözü içmeleri önem ve yatırım önceliği bakımından ülkemizdeki 10 içme kaynağından biridir.

  Nurhak: Nurhak ilçesi çok eski bir yerleşim yeridir. Tarihi ipek yolunun ilçe içerisinden geçtiği eski tarihi harabeler halen görülmektedir.


  Türkoğlu: İlçe Akdeniz Bölgesinin doğusunda yer alır. Ekonomisi tarıma dayalıdır. İlçede okuma yazma oranı yüksek olup üniversite mezunu oldukça fazladır
  .


  NASIL GİDİLİR  Kahramanmaraş Akdeniz Bölgesinin doğusunda bulunmakta ve hem kara hem de demir yolu ulaşımında güneyden ve Akdeniz'den gelen yolları doğuya ve kuzeye bağlayan önemli bir konumda yer almaktadır.  Karayolu: Otobüs Terminali kent merkezindedir.  Otogar Tel: (+90-344) 235 00 99 - 235 00 99  Demiryolu: Kahramanmaraş tren istasyonu ile demiryolu ulaşımı sağlanmaktadır.  İstasyon Tel: (+90-344) 214 12 04  Havayolu: Kahramanmaraş Havaalanı kent merkezine 8 km. uzaklıktadır. Havaalanına taksi ve dolmuşlarla ulaşmak mümkündür.  Hava Limanı Tel: (+90-344) 236 18 97 - 236 07 92  GEZİLECEK YERLER  Müzeler  Kahramanmaraş Müzesi  Adres: Azerbaycan Bul. Yenişehir Sok. No: 43 - Kahramanmaraş  Tel: (344) 223 44 87  Kaleler  Kahramanmaraş Kalesi  Kentin ortasında yığma bir tepe üzerinde bulunan kale Hitit Roma ve Osmanlı dönemlerinde kullanılmış ve çeşitli devirlerde onarımlar görmüştür.  Hurman Kalesi  Afşin'in Marabız köyünde Hurman çayının kuzeyindeki sarp kaya üstündedir. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak tekniğinden Bizans döneminde inşa edildiği sanılmaktadır. İçinde su ve yiyecek depoları asker barınakları kilise vardır.
  prüler  Ceyhan Köprüsü  Eski Kahramanmaraş - Göksun yolunda Ceyhan Irmağı üzerindeki köprünün 16. yy.da yapıldığı sanılmaktadır.  Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih Combeki 2001_Fatih • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kahramanmaraşın Tarihi ve Resimleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •